POGODA

OSTATNIO DODANE

"Małe Miasto Wielka Historia"

Biblioteka Publiczna w Radzyminie prowadzi sprzedaż Albumu pt. "Małe Miasto Wielka Historia". Koszt uaktualnionego, drugiego wydania to tylko 35,-zł. Album możemy nabyć w godzinach pracy Biblioteki, Konstytucji 3 Maja 15 Radzymin.

AlbumZ ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce drugie, uaktualnione wydanie tej wyjątkowej publikacji, poświęconej naszemu małemu, urokliwemu miastu. Czynimy to z tym większą przyjemnością, że właśnie w tym roku sprawuje ono zaszczytną rolę miasta startowego 73. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

Leżący na szlaku wielkiej historii Radzymin, który nieprzerwanie od ponad pół tysiąca lat szczyci się prawami miejskimi, to nasz wspólny powód do dumy. To wielowiekowa tradycja, wielonarodowa kultura ale też spuścizna po wszystkich pokoleniach naszych przodków.
Tu, gdzie niegdyś rosła puszcza, wyrosło miasto – pierwsze z tej strony Warszawy, dobrze pamiętające czasy, gdy nie była jeszcze stolicą. I choć na przestrzeni wieków liczne wojny i zawieruchy dziejowe niejednokrotnie ścierały Radzymin z powierzchni ziemi, to jednak za każdym razem miasteczko odradzało się, podnoszone z gruzów rękami swoich mieszkańców.
Trzeba bowiem powiedzieć, że Radzymin od zawsze miał szczęście do ambitnych ludzi, a czuwające nad nim Oko Opatrzności sprawiało, że w najtrudniejszych chwilach mógł liczyć także na przychylność władców.
Warto podkreślić, że z dziejami ziemi radzymińskiej nierozerwalnie związane są wybitne postacie świata kultury, nauki oraz bohaterowie narodowi. Obok wielkich ludzi historia radzymińska odznacza się także wielkimi wydarzeniami.
To właśnie tu, na polach i ulicach Radzymina – Miasta Cudu nad Wisłą rozegrały się decydujące walki Bitwy Warszawskiej 1920 r., zaś dzień 15 sierpnia, w którym miasto odbito z rąk Armii Czerwonej, ustanowiony został Świętem Wojska Polskiego.
Miasto, wyklęte w czasach PRL-u za swe chlubne dzieje, dziś odzyskuje utracony splendor i dynamicznie się  rozwija, silne historią i słowami św. Jana Pawła II, który odwiedził je w 1999 r. 
Mając nadzieję, że burzliwe dzieje Radzymina będą również dla Państwa inspirującą lekturą, pragnę przypomnieć, że dzisiaj to my, współcześni radzyminiacy mamy niepowtarzalną szansę na zapisanie kolejnych kart historii naszego miasta.

Głęboko wierzę, że historia Radzymina pozostanie wielką dla potomnych.

Burmistrz Radzymina
Krzysztof Chaciński


↓ Wejdź, Poczytaj ↓

↓ Wejdź, Poczytaj ↓

gadowski

michalkiewicz

Tymiski

e-book

ABC JOW

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.