Zespół pałacowo-parkowy w Chrzęsnem

Pałac w ChrzęsnemW 2008 roku aby zapobiec dalszej degradacji, powiat wołomiński podjął decyzję o rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Chrzęsnem (gm. Tłuszcz). Przez lata nieużytkowany popadał w ruinę. Wszystkie prace jakie były przeprowadzone w latach 2009-2014 prowadzone były pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Zadbano, aby budynki zespołu zachowały swój historyczny charakter, ale też przystosowano je do nowych funkcji wyposażając w nowoczesne rozwiązania techniczne na miarę XXI wieku. Wyposażony został w nowoczesne media, systemy informatyczne i zabezpieczające. Dzięki staraniom ówczesnych włodarzy powiatu wołomińskiego i dofinansowaniu ze środków unijnych późnorenesansowy pałac w Chrzęsnem wraz z otaczającym go parkiem odzyskał dawną świetność i dziś jest wizytówką regionu. Pałac został przeznaczony na cele publiczne, przez co stał się dostępny dla szerokiego grona odbiorców, dostosowano go również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obiekt przystosowany został do pełnienia funkcji edukacyjnych i kulturalnych. Odrestaurowane przestronne wnętrza pałacowe tworzą wspaniały klimat do prezentacji różnych dziedzin sztuki. Stanowią doskonałą scenerię wystaw i ekspozycji zgromadzonych zbiorów. Tu promuje się dziedzictwo kulturowe regionu, lokalne rzemiosło, obyczaje i obrzędy.

Z uwagi na architektoniczne i artystyczne walory, zespół pałacowo-parkowy pretenduje do umieszczenia go na szlakach turystycznych województwa mazowieckiego, wkrótce stanie się kluczowym obiektem życia kulturalnego Ziemi Wołomińskiej. Zachęcamy do odwiedzenia pałacyku i zapoznania się z jego nietuzinkową, czasem intrygującą historią.


 

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 150 gości oraz 0 użytkowników.