Toruń

Toruńska starówka -

jest pomnikiem historii najwyższej  światowej klasy, który w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce.

Rozplanowanie zespołu staromiejskiego nie zmieniło się od czasów średniowiecza, dzięki czemu dziś możemy podziwiać wspaniały kompleks architektoniczny z rozwiązaniami urbanistycznymi, powstałymi w połowie XIII wieku.

Wyjątkowa architektura gotyckiego Torunia składa się między innymi z licznych kamienic mieszczańskich i kupieckich, spichlerzy, pałaców, imponującego Ratusza Staromiejskiego oraz pnących się ku niebu kościołów. aniołZabytki Torunia znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

To niewątpliwie jedno z piękniejszych, o ile nie najpiękniejsze Stare Miasto. Wąziutkie uliczki, urokliwe kawiarenki, wspaniała kawa, pyszne lody i oczywiście toruńskie pierniki, które tu smakują wybornie. Wielogodzinny wyczerpujący spacer wśród przepięknych architektonicznie kamieniczek,  pozostawił w pamięci wyjątkowy klimat tych historycznych miejsc. Jednym z para aniołówtakich wyjątkowych miejsc, choć współczesnym, jest napotkana na trasie spaceru niezwykła pracownia, w której powstają ceramiczne cuda. Pracownia mieści się przy ul. Szpitalnej, a jej właścicielka Pani Alicja Bogacka wyczarowuje z gliny przepiękne anioły. Toruń to miasto, które trzeba koniecznie choć raz w życiu odwiedzić.

Byłam, widziałam, polecam - Elżbieta Bobińska

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.