Karta Dużej Rodziny

ZOSTAŃ PARTNEREM KARTY DUŻEJ RODZINYZnak

Zapraszamy firmy i instytucje do włączenia się do ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny. Do współpracy zapraszamy podmioty niezależnie od sektora czy wielkości. Warunkiem udziału jest zapewnienie zniżek lub dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Korzyści dla firm i instytucji z włączenia się do programu:

• Możliwość posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

• Współtworzenie pierwszego ogólnopolskiego programu skierowanego do dużych rodzin. 

• Pozyskanie nowych klientów.
• Zwiększenie rozpoznawalności oferowanych produktów i usług.
• Promocja firmy.
• Zwiększenie zaufania klientów poprzez współpracę z instytucjami państwowymi.

Jak zgłosić swoją firmę do programu?

• Pobierz formularz dla firm.
• Wypełnij go.
• Wyślij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pobierz dokumenty.

Po uzgodnieniu szczegółowych warunków, umowy będą zawierane z danym podmiotem przez wojewodę lub w przypadku podmiotów strategicznych z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej. Podmioty, które przystąpiły do rządowego programu Karta Dużej Rodziny będą mogły posługiwać się w materiałach reklamowych i informacyjnych znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Załączniki:
• Formularz zgłoszeniowy dla firm

• wzór umowy z partnerami KDR+załączniki

Autor informacji:  Katarzyna Czuba 

Główny Specjalista ds. Wychowania i Opieki


Karta Dużej Rodziny

Odsłony: 566

Burmistrz Radzymina zaprasza rodziny, mające na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci do składania w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin wniosków o wydanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.

Liczba instytucji i firm, które zaoferują zniżki rodzinom systematycznie się powiększa. Wkrótce pełną listę będzie można znaleźć na stroniewww.rodzina.gov.pl (https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/uprawnienia). Wszystkie miejsca oferujące zniżki będą opatrzone logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem lokalnych kart, przyznawanych mieszkańcom przez gminy.

Informacja: 
Urząd Miasta i Gminy 
Plac Kościuszki 2 
05-250 Radzymin 
pokój nr 33 
tel. (22) 786 50 21 w. 161 
698 573 803

Wnioski do pobrania w tut. Urzędzie, pokój nr 33 (piętro III) lub Biuro Obsługi Interesanta (parter budynku).

Do pobrania: wniosek

Karta Dużej Rodziny: pytania i odpowiedzi

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny? 
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania karty.

Na jak długo przyznawana jest Karta Dużej Rodziny? 
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18 lub 25 roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio. Osobom niepełnosprawnym karta wydawana jest na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak wygląda Karta Dużej Rodziny? 
Karta Dużej Rodziny posiada jeden, ogólnopolski wzór. Ma wymiary 54x85,6 mm (takie, jak np. karta płatnicza lub kredytowa). Karta jest spersonalizowana. Oznacza to, ze znajduje się na niej imię i nazwisko oraz numer PESEL jej posiadacza. Dodatkowo podana jest data ważności karty, jej numer, skrót „KDR” pisany alfabetem Braille’a oraz elementy zabezpieczające przez jej podrobieniem.

Jak i gdzie należy się zgłosić po kartę? 
Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. W urzędzie gminy będzie podana informacja o instytucjach, które zajmują się wydawaniem karty – tam należy złożyć wniosek. Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.

Kiedy mogę złożyć wniosek o wydanie karty? 
Od 16 czerwca br. rodziny mogą składać wnioski.

Czy Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie? 
Tak, Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie, każdej osobie zgłoszonej we wniosku.

Jakie zniżki przysługują posiadaczom karty? 
Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna będzie tutaj: rodzina.gov.pl. Lista będzie aktualizowana na bieżąco.

Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej? 
Ogólnopolska Karty Dużej Rodziny upoważnia do korzystania ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gminy.

Czy zniżki z tytułu posiadania ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny anulują zniżki, które przysługują z tytułu posiadania lokalnej Karty Dużej Rodziny? 
Nie. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem zniżek, do których uprawnia lokalna Karta Dużej Rodziny. Karta jest również uzupełnieniem zniżek, które do tej pory przysługują rodzinom, np. w komunikacji krajowej, czy instytucjach kultury.

Czy rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki? 
Zniżki, do których uprawnia Karta Dużej Rodziny, przysługują każdemu członkowi rodziny, w jednakowym wymiarze.  Może się jednak zdarzyć, że instytucja lub firma, która oferuje zniżki, będzie chciała przyznać dodatkową ulgę osobom niepełnosprawnym.

Czy rodzicom, którzy nie są w związku małżeńskim lub są po rozwodzie przysługują takie same prawa korzystania z karty? 
Rodzice mogą korzystać z przywilejów, jakie daje Karta Dużej Rodziny bez względu na to, czy są małżeństwem. Z karty korzystać mogą także małżonkowie rodziców. 

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny? 
Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki należy w punkcie zakupu biletu wstępu okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać z karty nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. 

Co zrobić w przypadku zgubienia karty? 
Aby otrzymać duplikat karty należy się zgłosić do urzędu gminy. Duplikat karty wydawany jest za opłatą 8,71 zł.

(źródło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, www.mpips.gov.pl http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/swiadczenia-rodzinne/art,6748,karta-duzej-rodziny-pytania-i-odpowiedzi.html)

Autor informacji: Katarzyna Czuba  

Główny Specjalista ds. Wychowania i Opieki


 Zniżki dla Ogólnopolskiej KDR

Uprzejmie informujemy, że z dniem 5 grudnia 2014 roku weszła w życie Ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny (nie mylić z Powiatową Kartą Dużej Rodziny TAKrodzina.pl) przyznawana jest rodzinie, która na dzień złożenia wniosku utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci w wieku do lat 18 lub 25 (jeżeli dzieci kontynuują naukę) lub bez ograniczeń wiekowych (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności). Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, niezależnie od dochodu.

 KDR

 

 

 

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem zniżek, do których uprawnia karta powiatowa czy gminna. Aby otrzymać kartę ogólnopolską należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. W urzędzie gminy będzie podana informacja o instytucjach, które zajmują się wydawaniem karty – tam należy złożyć wniosek. 

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień, a jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

Zgodnie z komunikatem Spółki „Koleje Mazowieckie-KM od 1 stycznia 2015 r. rodzice i małżonkowie rodziców posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny będą posiadali uprawnienia przy przejazdach pociągami KM do korzystania z ulgi ustawowej: 37% - na podstawie biletów jednorazowych oraz 49% - na podstawie biletów odcinkowych miesięcznych imiennych.

Posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny zapłacą także mniej za wydawane dokumenty paszportowe. Pełna opłata za wydanie paszportu wynosi 140 złotych, natomiast od 1 stycznia 2015 roku, posiadacze Karty Dużej Rodziny poniosą o wiele niższe koszty. Za paszport dzieci do 13. roku życia zapłacą 15 zł, młodzież do 25. roku życia – ucząca się – zapłaci 35 zł, a rodzice -70 zł.

Więcej informacji na temat ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny można znaleźć na stronie internetowej:

https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina

Informacje do pobrania w plikach:
karta-duzej-rodziny-z-km-od-1-stycznia-2015-r--page-001.jpg
karta-duzej-rodziny-z-km-od-1-stycznia-2015-r--page-002.jpg


 

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 317 gości oraz 0 użytkowników.